2/19/19

Педагогічні читання «Омелян Вишневський – український вчений та педагог».


Нещодавно на 88 році життя відійшов у вічність український  вчений  Омелян Іванович Вишневський.  Професор Вишневський відомий як автор численних праць, у яких він  розвинув педагогічні ідеї Костянтина Ушинського, Григорія Ващенка, Софії Русової; як дослідник педагогічної спадщини Івана Франка, співзасновник Всеукраїнського педагогічного товариства імені Григорія Ващенка.
       18 лютого 2019 року в  ОЗ «Твіржанський ЗЗСО І-ІІІ ст. - ЗДО» (директор Книшик С.І.) відбулися педагогічні читання на тему «Омелян Вишневський – український вчений та педагог». Про життєвий шлях О. І. Вишневського розповідала вчитель Петрага М.Д. Науковий  доробок вченого аналізувала вихователь Дика Н.Б. Учений і педагог О.І. Ващенко залишив нам неоціненний інтелектуальний спадок. Це біля 200 педагогічних праць: підручників, посібників, нарисів, статей.  Проф. О. Вишневському долею було визначено працювати для майбутнього, що можливо тільки в умовах свободи, до того ж професор відважно брав на себе велику відповідальність за плоди своєї праці. Він почував себе завжди людиною вільною. Ніколи не шукав власної вигоди, умів з гідністю нести тягар особистої свободи. Усвідомлено переймався Франковим “Якщо не я – то хто?”, і невтомно, спокійно й вільно засівав свою ниву. 


      Вчитель  Мік Г.С. повідомила присутнім про громадську діяльність            О. І. Вишневського. На зорі Незалежності України професор О. Вишневський плідно займається громадською та науковою працею, бере активну участь у відродженні товариств «Просвіта», «Рідна школа», стає активним членом Всеукраїнського педагогічного товариства імені Григорія Ващенка.
      З теоретичними основами сучасної української педагогіки (за                         О. Вишневським) ознайомила присутніх Мазуркевич С. Л., вчитель філії «Хоросницький ЗЗСО І-ІІ ступенів». Професор Вишневський  створив цілісну теорію сучасної української педагогіки, поклавши в її основу фундаментальні світоглядні, філософські, психологічні, етичні, національні засади. Це ставить його ім’я в ряд видатних українських педагогів (К. Ушинський, С. Русова,        Г. Ващенко та інших), продовжувачем справи яких він був до останніх днів свого життя.
Життєве покликання вченого  О. І. Вишневського у служінні Богові і Батьківщині. Він був прикладом самовідданого служіння українській освіті і науці. Його внесок у розвиток української педагогіки є неоціненним.
        У свій час відомий український науковець-філолог і громадський діяч професор Анатолій Погрібний сказав про Омеляна Вишневського: «… він читає лекції у Дрогобицькому педагогічному університеті, але чує його вся Україна. Учений, який творить не тільки для потреб тієї України, якою вона є нині, але певно, ще більше – для тієї повносилої, повноцінної, національно зорієнтованої європейської держави, якою вона неодмінно буде».

Немає коментарів:

Дописати коментар